Haber

Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan ABD’ye Suriye’ye Yönelik Tüm Tek Taraflı Yaptırımları Kaldırması Çağrısı

PEKİN, 13 Şubat (Xinhua) — Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin Pazartesi günü ABD’yi Suriye’ye yönelik hukuka aykırı tek taraflı yaptırımları derhal kaldırmaya ve insani felaketler yaratmaya son vermeye çağırdı.

Basında çıkan haberlere göre, ABD geçtiğimiz günlerde Suriye’ye altı aylık bir yaptırım muafiyeti getireceğini açıklamıştı. Uygulama, bir hafta önce Suriye ve Türkiye’de meydana gelen yıkıcı depremlerin ardından kurtarma çabaları için makul eylemlere izin vermekle sınırlı olacak.

Günlük basın toplantısında konuya ilişkin sorulan Wang, “ABD hükümeti ‘geçici teselli’ sayılabilecek siyasi bir gösteri yapmak yerine Suriye’ye yönelik tek taraflı yaptırımları derhal kaldırmalı” dedi.

Sözcü, ABD’nin yıllardır Suriye’ye hep askeri müdahaleler ve tek taraflı hukuksuz yaptırımlar uyguladığını hatırlattı. Wang, bunun karşılığında, Suriye’nin afetlerle başa çıkma yeteneğini büyük ölçüde zayıflatırken, ülkenin ekonomik krizini ve insanların geçim kaynaklarını önemli ölçüde ağırlaştırdığını söyledi.

ABD’nin tek taraflı yaptırımları, depremden sonraki ilk 72 saatte kurtarma çabalarını doğrudan engellerken, felaketi daha da kötüleştirdi. Wang, Suriyelilerin ABD için söylediği gibi her şeyin insanlıkla değil siyasetle ilgili olduğunu söyledi.

Wang, “ABD tarafını jeopolitik hesapları bir kenara bırakmaya, Suriye’ye yönelik tüm tek taraflı yasadışı yaptırımları derhal kaldırmaya ve kasıtlı olarak insani felaketler yaratmaya son vermeye çağırıyoruz.” dedi.

haberkarakocan.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu