Haber

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Çam’dan KKTC’ye Turizm Desteği Açıklaması

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) kültür ve turizm alanında desteklendiğini belirterek, Türkiye’ye gelen turistlerin bir kısmının KKTC’ye gelmesi için çalışmaların sürdürüldüğünü kaydetti.

Bazı temaslarda bulunmak üzere KKTC’de bulunan Çam, Türk İşbirliği ve Bütünleşme Ajansı (TİKA) tarafından KKTC’nin çeşitli şehirlerinde yürütülen ve desteklenen faaliyetlerde incelemelerde bulundu.

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Çam, Türkiye’de yaşanan her başarılı gelişmenin yansımasının KKTC’de de görüldüğünü belirterek, turizmin yanı sıra KKTC’nin kültürel değerlerinin tanıtımına yönelik çalışmaların ve atılımların devam ettiğini belirtti.

Ercan Havalimanı’nın yeni terminal binası ve pistinin tamamlanmasıyla birlikte ülkeye gelen turist sayısında da artış olacağını anlatan Çam, şunları kaydetti:

“Türkiye’ye gelen turistlerin bir kısmının KKTC’ye getirilmesi için çalışmalar devam ediyor. Bu anlamda Türkiye Turizm Tanıtma ve Geliştirme Ajansı (TGA), 200 ülkeden Türkiye’ye gelen turistlerin bir kısmının da KKTC’yi görebilmesi için çalışıyor. KKTC sadece deniz turizmi alanında değil.Bakanlığımızın tüm birimleri KKTC’nin geçmişten gelen kültürel değerlerinin tanıtılması ve 500 yılı aşan medeniyetin güzelliklerini burada tanıtma faaliyetlerini sürdürmek için çalışmaktadır.”

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte son 4-5 yılda tüm soydaş-akraba topluluklarına yönelik çalışmaların arttığına değinerek, bu çalışmaların Kültür ve Turizm Bakanlığı, Yunus Emre Enstitüsü ve TİKA tarafından yürütüldüğünü söyledi.

Bakanlık olarak KKTC’ye ayrı bir önem verdiklerini belirten Çam, üçüncü ülkelerde yaşayan Kıbrıs Türkleri için de destekleyici faaliyetler yürüttüklerini sözlerine ekledi.

TİKA Başkanı Serkan Kayalar, TİKA’nın KKTC’ye yönelik proje ve temellerinin artarak devam edeceğini belirtti.

60 ülkede 60 ofisi ile faaliyetlerini sürdüren TİKA’nın 150’den fazla ülkede faaliyet gösterdiğini belirten Kayalar, “Sadece ofisi olan ülkelerde değil, ofisi olmayan ülke ve coğrafyalarda da projeler yürütüyoruz. TİKA ofisi açılması için birçok ülkeden talep var.” dedim.

alpu-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu